Fake job offerچطور یک پیشنهاد شغلی تقلبی را از یک پیشنهاد شغلی واقعی تشخیص دهیم؟

نکاتی برای پرده برداری از کلاهبرداری در این زمینه و یافتن شغل حقیقی در کانادا

کلاهبرداران می دانند که جویندگان کار در شرایط حساسی قرار دارند و حتی تمایل دارند در مقابل یافتن کار در کانادا از اطلاعات شخصی و پولشان بگذرند. اگر گول یک کلاهبردار را در این مورد خوردید بدانید که تنها نیستید.

از زمان اغاز پندمیک تعداد شیادانی که به صورت انلاین در کمین افراد نا مطلع هستند افزایش یافته است. سازمان CAFC اعلام کرده بیش از 68 هزار مورد کلاهبرداری در سال 2021 صورت گرفته است که فقط شامل ماه دسامبر نمی شود. 231 میلیون دلار از این افراد کلاهبرداری شده که این امار 2 برابر سال 2020 است.

آگاه بودن و اطلاعات کافی داشتن در این مورد بهترین صلاح برای مقابله با این شیادان است. به جزوبسایت CAFC دفتر تجارت بهتر یا BBB مجهز به سیستم ردیاب کلاهبرداری است و از این طریق گزارش تهیه میکند. در این مقاله لیست نکاتی را برای شما اماده کردیم تا بتوانید پیشنهادات کاری تقلبی را شناسایی کنید و جاب افر واقعی داشته باشید:

چطور از کلاهبرداران دوری کنیم

اولین سر نخ برای فهمیدن واقعی یا تقلبی بودن پیشنهاد کاری این است که موقعیت پیشنهاد شده بیش از حد خوب و ایده آل به نظر میرسد. از دیگر شرایط می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • اگر برای این شغل درخواست نفرستادید و برای شما پیشنهادی امده است به احتمال زیاد این جاب افر غیر واقعی است، جاب افر های فیک اکثرا ناخواسته هستند و از طرف شرکت هایی برای شما ارسال می شوند که هیچ درخواستی برای انان نفرستاده اید و آنان را نمی شناسید.
  • آنان ممکن است پیشنهاد حقوق بالا به شما بکنند و درخواست های بی ربط از شما داشته باشند تا به نظر برسد که هر کسی می تواند کاندید خوبی برای این موقعیت شغلی باشد ( مانند سن بالای 18 سال، بدون سابقه کار قبلی و...) آنان با احساس شما بازی میکنند تا فکر کنید دیگر جستجویتان برای کار به پایان رسیده و به امنیت مالی رسیده اید.
  • فرستنده ی ایمیل ممکن است مشکوک باشد و یا ممکن است نباشد. کسب و کار های قانونی معمولا از سویس های رایگانی مانند Gmail استفاده میکنند، اما بیشتر رایج است که کمپانی ها دامنه ی ایمیل مخصوص به خود را داشته باشند. اما به خاطر داشته باشید که کلاهبرداران می توانند ایمیل شرکت های معتبر را هم بدزدند و با ان پیشنهاد کاری بدهند. اگر مشکوک به دریافت پیشنهاد کاری جعلی هستید، جواب ان ایمیل را ندهید و سعی کنید با مسئولین شرکت فرستنده ی ایمیل ارتباط بگیرید تا مطمئن شوید ایمیل از طرف انان ارسال شده است. اگر هیچ اطلاعاتی برای تماس در ایمیل فرستنده نباشد می تواند به عنوان یک اخطار تلقی شود.
  • کارفرمای تقلبی ممکن است از شما بخواهد تا برای گرفتن آن شغل مبلغی را واریز کنید. ممکن است چکی را برای خرید وسایل مورد نیازتان برایتان ارسال کنند که تقلبی باشد. شما نباید برای جاب افر واقعی مبلغی را پرداخت کنید و یا برای انجام کاری هزینه کنید.
  • ممکن است انان درمورد اطلاعات شخصیتان سوال کنند، از جمله آدرس محل زندگی و شماره ی بیمه ی شما یا همان SIN . نباید کد بیمه خود را به کسی بدهید مگر تا زمانی که به طور قانونی درخواست شده باشد. کارفرمایان بعد از استخدام شما نیاز به کد بیمه خواهند داشت.

و در اخر، قبل از موافقت با هر چیزی یک تحقیق ساده انجام دهید. روی هر لینکی کلیک نکنید، به هر پیامی جواب ندهید و هر چیزی را دانلود نکنید تا مطمئن شوید که این پیام از طرف یک کارفرمای قانونی ارسال شده است. سوابق شرکت و کارفرما را بعد از دریافت ایمیل جاب افر چک کنید. و برای سرچ کردن نام ان شرکت توجه کنید که با کلمه ی کلاهبردار (Scam) در نتیجه ی جستجویتان مواجه نشوید. در صورت دریافت جاب افر تقلبی می توانید ان را به سایت CAFC و یا BBB گزارش کنید.

چطور جاب افر واقعی پیدا کنیم؟

زمانی یک پیشنهاد کاری واقعی پیدا کرده اید که از شرکتی باشد که ان را میشناسید. چه از طریق ارسال درخواست شغل شما باشد و یا از طریق شبکه ای به انان معرفی شده باشید.

لینکدین تخمین زده است که حدود 85 درصد از شغل ها از طریق برقراری تماس با دیگران انجام می شود. پس اگر کسی را در کانادا می شناسید برای راهنمایی از انان سوال کنید.

اگر به صورت انلاین اقدام میکنید درخواستتان را مستقیما برای وبسایت شرکت مورد نظر ارسال کنید. همچنین می توانید از وبسایت هایی استفاده کنید که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت دارند. درسایت IRCC خدمات رایگان برای اقامت و استخدام آمده است که می توانید هم در خارج از کانادا و حتی در خود کانادا از ان استفاده کنید. همچنین کانادا وبسایتی به نام بانک مشاغل دارد که کارفرمایان در ان می توانند به دنبال استعداد های محلی و یا بین المللی بگردند.

در صورت تمایل به اطلاع از ارزیابی شرایط خود برای مهاجرت به استرالیا و یا اطلاع از جدید ترین قوانین ویزاهای کاری و مهاجرتی کانادا و استرالیا می توانید فرم ارزیابی رایگان سایت را تکمیل نمایید.

2022-2-1