استرالیا، سرزمین تنوع فرهنگی

 

Australia4استرالیا جامعه ای است پذیرا و متنوع با مردمی که سوابق فرهنگی، قومی، زبانی و مذهبی مختلف زیادی دارند. استرالیايی ها متشکل از مردمانی است که از سراسر جهان می آیند. در حدود ۴۴%استرالیايی ها خودشان و یا یکی از والدینشان در خارج از استرالیا متولد شده اند.

استرالیايی ها پیروان مذاهب مختلف زیادی هستند. هر کسی آزاد است که در چارچوب قانون، سنت های فرهنگی و مذهبی خودش را ابراز کرده و حفظ کند و می تواند به عنوان یک استرالیایی در جامعه مشارکت کرده و احساس تعلق کند. در آغاز ممکن است به اینگونه تنوع عادت نداشته باشید، اما اگر با فکر باز به مردم، عقاید و سنتها احترام بگذارید، به احتمال زیاد می توانید در زندگی جدیدتان موفق باشید.

آزادی و تساوی که مردم در استرالیا از آن بهره مند هستند منوط به این است که هر کسی مسٔولیت هایش را انجام دهد. از شما انتظار میرود که به استرالیا وفادار باشید، از روش زندگی دموکراتیک آن حمایت کنید و به حفظ سنتهای استرالیا مثل پذیرا بودن، در بر گیری همگان و عدالت برای همه کمک کنید. قوانینی در سطح فدرال، ایالت و خطه وجود دارد که تبعیض به خاطر انواع دلایل (مثل نژاد، جنسیت، کم توانی، سن و تمایالت جنسی) و در انواع جنبه های زندگی اجتماعی (مثل استخدام، تحصیل، دسترسی به کالاها و خدمات و اقدامات دولت) را ممنوع میکند.

دولت استرالیا ساکنین جدید را تشویق می کند که هرچه بیشتر در مورد کشور جدیدشان، میراثش، زبان، رسوم، ارزشها و روش زندگی آن را یاد بگیرند. و هنگامی که واجد شرایط می شوند درخواست حق شهروندی بدهند و هرچه زودتر عضوی از جامعه استرالیا بشوید. شما همچنین به جامعه ای ملحق خواهید شد که از نظر فرهنگی متنوع ولی یکپارچه بوده و از استرالیایی هایی با پیشینه گران بها و متحد توسط ارزش ها و مسئولیت های مشترک تشکیل شده است.

انگلیسی زبان ملی است، اگر چه در استرالیا به بیش از 260 زبان، از جمله زبانهای بومی صحبت میشود. اگر نمیتوانید به انگلیسی صحبت کنید ما قویاً شما را تشویق میکنیم در اولین فرصت ممکن بعد از ورودتان آن را یاد بگیرید. شما مکن است واجد شرایط حضور در کلاس های رایگان زبان انگلیسی برای مهاجرین بزرگسال باشید .

استرالیا کشوری است توسعه یافته واقع در نیمکره جنوبی. این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا و 6/4 برابر ایران است. استرالیا در سال ۱۹۰۱از بریتانیای کبیر استقلال یافت. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی از ملکه الیزابت دوم، ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل، نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند.

سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و از شرق به اقیانوس آرام، از جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب به اقیانوس هند و از شمال به چندین دریا و خلیج منتهی می شود. این امر باعث شده است استرالیا به کشوری توریست پذیر، با تکیه بر سواحل زیبا و گسترده تبدیل شود.

استرالیا با 7/6 میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به حساب می‌آید. بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از دو هزار و هفتصد کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود مورای که دومین رود بزرگ استرالیاست در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند.

Australia Statesاسترالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که عبارت‌اند از:

 1. نیو ساوت ولز یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.
 2. کوئینزلند که مرکز آن بریزبین می‌باشد.
 3. استرالیای جنوبی با مرکزیت آدلاید.
 4. تاسمانی که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.
 5. ایالت ویکتوریا که مرکز آن مِلبورن است.
 6. استرالیای غربی که مرکز آن پـِرت می‌باشد.
 7. قلمرو سرزمین شمالی مرکز آن داروین است.
 8. پایتخت استرالیا مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن.

سرزمین استرالیا از دهها هزار سال پیش، زیستگاه گروه‌هایی از انسان‌ها بوده‌است. بومیان استرالیا که با نام Aboriginals شناخته می‌شوند ساکنان قدیمی استرالیا هستند. گمان می‌رود اجداد این افراد در حدود چهل هزار سال پیش از جنوب آسیا به این مکان مهاجرت کرده باشند. از جمعیت بومیان استرالیا به تدریج کاسته شده و امروزه بومیان، بخش کوچکی از جمعیت استرالیا را تشکیل می‌دهند. مردمان این کشور، گروه‌های مختلفی از اروپاییان می‌باشند که بیشتر شامل انگلیسی‌ها و اسکاتلندی‌ها، ایرلندی‌ها، ایتالیایی‌ها، هلندی‌ها، یونانی‌ها و پرتغالی‌ها می‌شوند. از دیگر نژادها می‌توان چینی‌ها، ویتنامی‌ها، هندی‌ها، لبنانی‌ها، ترک‌ها، ایرانیان و افغانها و سودانی‌ها را نام برد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

اقتصاد استرالیا:

Australia Moneyاقتصاد استرالیا که یکی از توسعه یافته ترین و مدرن ترین بازارهای اقتصادی دنیا است، با تولید ناخالص داخلی برابر با 1.6 تریلیون دلار به عنوان سیزدهمین اقتصاد ملی بزرگ در سال 2011شناخته شد. همچنین در زمینه صادرات و واردات نیز این کشور جایگاه نوزدهم جهانی را دارا است. این عوامل باعث شد که اقتصاد استرالیا با سرعتی بیشتر از هر کشور دیگری در سال 2011 رشد کند. تعداد بزرگسالان استرالیا که درآمد آنها بیش از 100،000 دلار است تغریبا 8 برابر تعداد متوسط آمار جهانی است. به استناد آمار فوق می توان نتیجه گرفت که استرالیایی ها نسبتا جزء ثروتمندترین های جهان به شمار روند. با توجه به روند موجود اقتصادی استرالیا، صندوق بین المللی پول در آوریل 2012 پیش بینی کرده است که احتمالا اقتصاد استرالیا بهترین عملکرد ر ا در بین دولت های جهان طی 2 سال آینده خواهد داشت.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

منبع: اداره مهاجرت استرالیا

 

سلامت و بهداشت در استرالیا

مهاجرین بلافاصله پس از ورود، به مراقبت بهداشتی تحت مدیکر استرالیا (Medicare Australia) دسترسی دارند. دولت استرالیا از طریق برنامه ای به نام مدیکر (Medicare) در مورد بعضی مخارج پزشکی، به هزینه های معاینه دید چشم و بیمارستان کمک میکند. مدیکر خدمات مربوط به درمان رایگان در یک بیمارستان دولتی و همچنین درمان رایگان یا کم هزینه توسط پزشکان مثل دکترهای عمومی، پزشکان متخصص، معاینه کنندگان دید چشم که در این برنامه شرکت دارند و دندانپزشکان (فقط برای خدمات مشخص) را نیز ارائه میدهد. اگر شما به حد نصاب تور ایمنی مدیکر برسید ممکن است خرج دیدار از دکتر یا آزمایش های پزشکی نیز برای شما حتی کمتر بشود.

بیشتر دارندگان ویزاهای موقت واجد شرایط برای نامنویسی در مدیکر نیستند، اگر چه استثناهایی وجود دارد، مثلا برای کسانی که برای ویزای دائم درخواست داده اند واجد شرایط می باشند. اگر همه شرایط مورد نیاز را داشته باشید یک شماره موقت مدیکر به شما داده خواهد شد که از آن استفاده کنید تا کارتتان تقریباً سه هفته بعد از طریق پست به دستتان برسد. در بیشتر موارد شما هزینه مراقبت بهداشتی را خواهید پرداخت و بعد مزایایی را از مدیکر دریافت خواهید کرد.

سازمان مدیکر استرالیا

مدیکر استرالیا دفتر ثبت واکسن های دوران کودکی در استرالیا (Australian Childhood Immunisation Register) را اداره میکند که جزئیات واکسنهایی که به کودکان زیر 7 سال زده میشود در آن ثبت میشود. اگر کودکی دارید که سنش کمتر از 7 سال است لطفاً مطمٔين شوید که سوابق واکسن های او را با خود داشته باشید تا دکترتان در استرالیا بتواند تشخیص دهد که واکسن های او به روز است یا خیر. تاریخچه واکسن های کودکتان کمکتان میکند که وقتی فرزندتان را در مدرسه نامنویسی میکنید شرایط واکسیناسیون لازم را داشته باشد و این یکی از ملزومات پرداخت کمک هزینه به خانواده نیز هست.

مدیکر استرالیا طرح دندانپزشکی مدیکر برای نوجوانان (Medicare Teen Dental Plan) را نیز اداره میکند. دندانپزشکی مدیکر برای نوجوانان در مورد هزینه یک معاینه دندانپزشکی پیشگیرانه در سال به نوجوانان واجد شرایط که بین 12 تا 17 سال دارند کمک میکند. اگر شما واجد شرایط باشید، یک نامه و بن برای شما فرستاده خواهد شد. یک معاینه دندانپزشکی پیشگیرانه میتواند شامل عکسبرداری، تمیز کردن و کندن رسوبات، درمان با فلوراید، دستورالعمل بهداشت دهان، راهنمایی در مورد غذا و پر کردن سوراخها و ترکهای یک دندان باشد

 

بیمه های خصوصی سلامت در استرالیا

بسيارى از مردم استراليا انتخاب میکنند که بيمه بهداشت خصوصى داشته باشند. اين بيمه ها بخشى يا تمام هزينه معالجه را به عنوان بيمار خصوصى در يك بيمارستان دولتى يا خصوصى مى پردازد، و مى تواند به برخى از خدمات ديگرى كه تحت پوشش مدیکر نمى باشند، مثل دندان پزشكى، بیشتر درمانهای چشم پزشكى و حمل و نقل با آمبولانس گسترش يابد. اگر به فکر خریدن بیمه بهداشت خصوصی هستید، باید از نکات زیر آگاه باشید:

تخفیف بیمه بهداشت خصوصی   درصورتیکه شما واجد شرایط برای مدیکر باشید و یک بیمه بهداشت خصوصی منطبق با مقررات داشته باشید که درمان در بیمارستان، درمان عمومی (“فرعی” یا “اضافی”) یا هر دوی آنها را فراهم میکند، می توانید تخفیف بیمه بهداشت خصوصی را نیز مطالبه کنید.

نرخ اضافی مالیات مدیکر   در مالیاتی که بیشتر مالیات دهندگان استرالیا می پردازند مبلغی بعنوان مالیات مدیکر گنجانده شده است. مالیات اضافی مدیکر عبارت است از یک مالیات اضافی که به کسانی که درآمدشان از حد معینی بیشتر است و بیمه بیمارستان خصوصی ندارند. حد نصاب درآمد (در سال مالی 2012-2011) برای مجردها 80 هزار دلار استرالیایی در سال و برای زوجها یا خانواده ها 160 هزار دلار استرالیایی در سال است. این حد نصاب ها هر سال ایندکس خواهند شد تا با تغییرات در مزد متوسط همراه باشند.

پوشش بهداشتی تمام عمر   پوشش بهداشتی تمام عمر (Lifetime Health Cover - LHC) مبلغ اضافه ای است که علاوه بر حق بیمه اصلی برای پوشش بیمارستان در بیمه بهداشت خصوصی نیز قابل پرداخت باشد.

 

 

چهل حقیقت جالب و خواندنی در مورد استرالیا

 1. استرالیا با داشتن مساحتی بالغ بر 7.6 میلیون کیلومتر مربع ششمین کشور پهناور دنیاست.
 2. سومین قلمرو وسیع اقیانوسی در دنیا را با پوششی حدود 12 میلیون کیلومتر مربع دارد.
 3. مساحت پوشش گیاهی 7 میلیون کیلومتر مربع یعنی 91% استرالیا است.
 4. بزرگ ترین جمعیت یونانی در دنیا بعد از آتن در یونان را میتوان در ملبورن یافت.
 5. بیشتر گیاهان و جانوران عجیب استرالیا را در هیچ جای دیگر دنیا نمی توان یافت.
 6. بومیان استرالیا اساس ده ها هزاران سال هنر بومی معنوی، سنت ها، افسانه ها، فرهنگ عامه و اسطوره ها است. (    “Dreamtime”به گروهی از باور های معنوی گفته میشود)
 7. سرزمین اصلیِ قاره اقیانوسیه به حساب می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست و جمعیتی حدود 23 میلیون نفر دارد
 8. اولین انجمن دوستانه استرالیا با شعار "پیشرفت استرالیا"، انجمن بومیان استرالیا (ANA) بود که در سال 1871 در ویکتوریا تشکیل شد.
 9. بیشتر از 80% استرالیا در 100 کیلومتری کنار دریا زندگی می کنند که استرالیا را یکی از شهرنشین های ساحلی دنیا ساخته است.
 10. بیش از 200 زبان و گویش در استرالیا صحبت می شود که 45 زبان بومی است. بیشترین زبان های رایج غیر انگلیسی، ایتالیایی، یونانی، کانتونی و ویتنامی است.
 11. بالاترین نسبت در جهان از مهاجران در یک کشور توسعه یافته را دارد، با بیش از 25% از مردم استرالیا در یک کشور دیگر متولد شده اند.
 12. امروز استرالیا با داشتن مردمان بومی و مهاجرانی از 200 کشور دنیا چند فرهنگی شده است.
 13. اولین قدم استرالیا برای رسیدن به استرالیای چندفرهنگی نتیجه مهاجرانی از اروپای شرقی و دریای مدیترانه بعد از سال 1945 بود.
 14. استرالیا اکوسیستم حیرت آوری دارد با گل ها و حیواناتی بی نظیر مثل جنگل های بکر، صخره های باستانی و ساحل های زیبا.
 15. اولین جایزه سال استرالیا به پروفسور Macfarlane Burnet تعلق گرفت که جایزه نوبل را در همان سال 1960 برای تحقیقات پیشگامانه فیزیولوژی دریافت کرده بود.
 16. بحث امروزه که همچنان ادامه دارد بر سر تغییر پرچم استرالیا به دلیل برجستگی پرچم بریتانیاست که جامعه معاصر استرالیا را منعکس نمی کند.
 17. دارای 16 میراث تاریخی ثبت شده است از قبیل شهرهای باستانی و مناظر باستانی.
 18.   1988 سال عزاداری برای بومیان نامیده میشود و همچنین جشن حیات، روزیکه جامعه بومی دست به راهپیمایی 5 کیلومتری برای " آزادی، عدالت و امید" در شهر سیدنی زد.
 19. روز ملی استرالیا یا Australia Day یاد و خاطرهٔ اولین دسته مهاجران به سرزمین استرالیا در”پورت جکسون” ، توسط کاپیتان «آرتور فلیپ» را گرامی می‌دارد. روز ملی استرالیا هر ساله ، مورخ ۲۶ژانویه تعطیل رسمی می‌باشد.
 20. این باور وجود دارد که بازی "مارن گرووک" بومیان استرالیا الهام بخش بازی فوتبال استرالیا بوده است، درحالیکه در سیدنی اختراع و در ویکتوریا محبوب شد.
 21. استرالیا دومین کشور در جهان است که به زنان حق رای در سال 1902 را داده است.
 22. بزرگ ترین ایستگاه گاوداری جهان "Anna Creek Station " در استرالیای جنوبی با مساحتی بالغ بر 34000 کیلومتر مربع واقع شده است. این ایستگاه حتی از ایستگاه بلژیک وسیع تر است.
 23. روز ملی استرالیا امروزه جشن تنوع و بردباری در جامعه استرالیاست. پذیرنده هر قوم و قبیله ای با تفاوت های نژادی و دیدگاه های سیاسی است.
 24. گوشت کانگورو در فروشگاه ها خرید و فروش می شود که سالم تر از گوشت گاو و جایگزین مناسبی برای آن با 1 تا 2 % چربی است.
 25. با کمال تعجب استرالیا چاق ترین کشور دنیا با 26% چاقی در سال 2012 شد، علیرغم اینکه مردمان استرالیا ورزش دوست هستند.
 26. سیاست های قدیمی استرالیا که فقط به مردمان بریتانیا اجازه مهاجرت می داد، توسط "Gough Whitlam " کارگر دولتی شکسته شد تا رویکرد گسترده تری به شهروندان داشته باشند و در های مهاجرت به روی مردمان آسیا و خاورمیانه باز شود.
 27. شبکه تلویزیونی استرالیا به آشپزی بسیار علاقمند است. و بار ها و بار ها برنامه هایی در این زمینه نشان میدهد.
 28. کانبرا به عنوان پایتخت استرالیا انتخاب شد، چون هیچ یک از شهر های سیدنی و ملبورن بحث بر سر اینکه کدامیک پایتخت شوند را تمام نمی کردند.
 29. استرالیایی ها مردمان انگلیسی را "Pom" خطاب می کنند. این کلمه اشاره به انار دارد. مردمان انگلیسی پوست سفیدشان در اثر تابش آفتاب تغییر میکرد و این نام از آن زمان مانده است.
 30. بوت های UGG BOOTS طرح های استرالیایی هستند که از پوست گوسفندان درست می شود.
 31. ملبورن در سالهای 2011 و 2012 توانست عنوان شهربرتر قابل زندگی را از میان 140 رقیب به خود اختصاص دهد.
 32. تنها جاییکه شما همچنان می توانید ماهی های ریه دار متعلق به 350 میلیون سال پیش را پیدا کنید استرالیاست.
 33. حداقل 70% از مردم هفته ای یک بار به ورزش می پردازند
 34. علیرغم داشتن تاریخ محبوس مستعمره، نرخ قتل در استرالیا 1.2 در 100000 نفر در مقایسه با آمریکا که 6.3 در 100000 نفر است.
 35.  80% مردم استرالیا معتقدند که استرالیا فرهنگی قوی دارد و در زمینه های چند فرهنگی بودن و همچنین ورزش جایگاه بالایی را داراست.
 36. استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. این کشور معادن فراوانی دارد
 37. با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادی، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. افزایش جذابیت فرهنگ استرالیا توسط کمک‌های مالی دولت بود که این کمک برای هنر، تغذیه و بهبود وسایل رفاهی بود. شهرهای کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان‌های هنری، گالری‌ و تئاتر بود. بهترین معماران، خانه اپرای سیدنی را ساختند.
 38. رقص و آواز قسمت مهمی از سرگرمیها را شامل می‌شود. در مراسم و جشنهای مذهبی، سرودها روح بومیان مختلف را به هم پیوند می‌دهد.
 39. استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید
 40. Wattleبه عنوان نشان گل ملی در سال 1912 به تصویب رسید که در کنار دیگر سمبل های استرالیا در نماد این کشور به چشم می خورد.