درباره ساسکاچوان

2000px Saskatchewan in Canada.svgساسکاچوان (Saskatchewan) ایالتی است که از شمال به قلمرو شمال غرب، از غرب به منیتوبا، از شرق به آلبرتا و از جنوب به دو ایالت مونتانا و داکوتای شمالی آمریکا منتهی می‌شود. این استان از لحاظ وسعت رتبه پنجم و از لحاظ جمعیت رتبه ششم را در کانادا دارد. مرکز این استان رجینا (Regina) نام دارد که دومین شهر بزرگ ساسکاچوان است. بزرگترین شهر ساسکاچوان هم ساسکاتون (Saskatoon) نام دارد. ساسکاچوان جمعیتی حدودا 1/1 میلیون نفری دارد که از این تعداد 240000 نفر در رجینا و 300000 نفر در ساسکاتون زندگی می‌کنند. 

ترکیب جمعیتی ساسکاچوان از گروه‌های متفاوتی تشکیل شده است که مهمترین آن‌ها عبارتند از: آلمانی‌ها (30%)، انگلیسی‌ها (5/26%)، اسکاتلندی‌ها (2/19%)، ایرلندی‌ها (3/15%)، اوکراینی‌ها (6/13%) و فرانسوی‌ها (4/12%).

ساسکاچوان از لحاظ منابع معدنی بسیار غنی است. مهمترین منابع معدنی آن نفت و گاز طبیعی هستند. همچنین در آن استخراج سنگ اورانیوم، مس، روی، طلا، سدیم سولفات و زغال سنگ رواج دارد که در بیشتر نواحی استان فرآوری می‌شوند. علاوه بر این ساسکاچوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان پتاس در جهان است.